Charakteristika školy

Co říci o naší škole? Jak ji charakterizovat? Že byla založena pro děti? Kvůli dětem? Že se snažíme, aby děti byly na prvním místě? Že nám jde o to, aby byly ve škole spokojené?

Může to znít jako fráze, jenže za založením naší školy stojí dvě ženy a to první, co se muselo stát, aby došlo k otevření školy, že se v roce 2005 staly matkou. Jejich život se změnil. Začaly chodit do jiné společnosti lidí, a tak se potkaly. A nejen ony dvě, v centrech pro děti potkaly i další kolegyně, které se k nim krátce po založení školy přidaly.

Děti jsou mocný hybatel světa. Chtěly, abychom se na svět začaly dívat jinak. A tak Veronika objevila Montessori. A viděla, že to je jiné a chtěla jít touto cestou, ale sami proti všem, proti systému, většině, moc nezmůžete. A tak přesvědčovala Petru, chtěla ji ukázat smysl Montessori, ale trvalo to dlouho a až díky Montessori matematice Petra uznala genialitu jiného přístupu k dítěti.

Ale to nestačí, abyste se postavili proti myšlení většiny. Je vám sice líto dětí, které nemohou poznat tento přístup, zažít jaké to je, když je někdo bere vážně, váží si jich, snaží se, aby svět chápali, ne ho uměly……ale vlastním dětem pomůžete vy zvládnout zastaralý systém školství, ve kterém sebelepší učitel (a že jich známe hodně) je bezmocný.

Až do chvíle, kdy zjistíte, že ani vlastním dětem nemůžete pomoci. Protože jako nevinní prvňáčci, vám v říjnu řeknou, že se nemusí snažit, protože stejně dostanou jedničku. Dva měsíce jim stačí na to, aby pochopili, že se neučí pro sebe, ale pro známky a …. A tak byla Petra konfrontována s tím, že možná její dcera školu zvládne, a jistě bez větších problémů, ale ona ne. A telefonát byl stručný. „Ahoj Veru, já do toho s tebou jdu.“

A tak dvě matky, učitelka a psycholožka, po úvodním zjišťování informací, 2. 1. 2012 vykročily do neznáma a vložili do myšlenky Montessori školy první peníze.

Pak následovala řada nudných papírových jednání a studium Montessori v Praze. To už se k nám přidala kolegyně Pavla. A o rok později, těsně před Vánoci 2012 přišel dopis z Ministerstva školství. A dárek pod stromeček byl tu. Mohly jsme říci rodičům, rodiče.

A tak jsme začaly…

Adresa školy

• Soukromá základní škola PIANETA, s.r.o.
  • K Rybníku 1330
  • 735 14 Orlová – Poruba
  • IČ: 29445191

Místo působení školy:

• Soukromá základní škola PIANETA, s.r.o.
  • Montessori škola
  • Trnková 280